Lab: Superfood

For this lab, you will be cooking or baking with a superfood. Superfoods are often foods from other countries or cultures. Experiment with a superfood you have not tried before--check out the video below for some superfood ideas. Keep your recipe healthy and aim for a recipe that is low in refined sugar and salt.

*Note: there is a paragraph you also need to submit for this lab. 

Please download this document and fill it in as you do your lab. You will need to complete three sections for your lab sheet.

LAB INFORMATION

1. For this lab, you choose your own recipe. You can get it from a cookbook or find it online. Fill in the lab sheet with your ingredients, equipment, and procedures from your chosen recipe. Then you will gather everything that you need and make your food product.

PHOTOS

2. For all labs, you need to take a minimum of 8 pictures of you preparing this product. 

  • You must be clearly visible, including your face, in at least 4 of the pictures.  You can take selfies or have a friend or family member take photos of you in action.
  • You must clearly show the steps you have taken to make the product. Take photos of yourself measuring the ingredients, dicing, sifting, cutting in, folding, rolling, whisking, flipping, etc. 
  • You must have photos of your final product. Take an image of it as a whole. Then have a final presentation image where you plate your product so that it is ready to serve. An example would be taking a photo of a quinoa and black bean casserole fresh from the oven. Then present a slice on a plate. You can add a garnish or salad to add to the presentation. 

EVALUATION

3. You must fill out an evaluation of your product. This includes an evaluation done by yourself and an adult. Be sure to use descriptive words and discuss the process, the product, expectations, previous experience, and anything else you observed while making this product. Use your five senses in your descriptions. Be detailed and creative with your word choice. Ask the adult who is tasting your food to do the same in their evaluation.

AS PART OF YOUR EVALUATION FOR THIS LAB, you will also need to answer the following:

How much was it to buy the superfood ingredient? Did you find it much more expensive than comparable products? Compare the cost of your final food product to a similar product you might buy in a store or at a restaurant. In a paragraph, report on the price difference and explain why this might be the case. Also, talk about some benefits of making it yourself versus buying it from a store or restaurant (use information you have learned in the course to help you).

Marks: 30